Home Map Tel

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

02-07-2008

Lata 2007-2013 to okres nowej perspektywy finansowej dla rolników.
Zgodnie z założeniami reformy polityki wobec obszarów wiejskich od roku 2007, wsparcie rozwoju obszarów wiejskich jest finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na jego podstawie został opracowany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 który określa zakres i formę wsparcia obszarów wiejskich w Polsce w kolejnym okresie programowania. Program został podzielony na 4 osie z których każda obejmuje pakiet innych działań. Najistotniejsze z nich to znane już z budżetu 2004-2006: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Renty strukturalne”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Wspieranie gospodarowania na obszarach ONW”, „Program rolno-środowiskowy”, „Zalesienie gruntów rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
    „Ułatwianie startu młodym rolnikom” celem tego działania jest stymulowanie zmian strukturalnych w sektorze rolnym, przez ułatwienie przejmowania lub zakładania gospodarstw rolnych przez osoby młode o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Pomoc w ramach działania przyznawana jest osobie fizycznej, która:
- do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła działalności rolniczej i po raz pierwszy rozpocznie prowadzenie działalności rolniczej, lub
- przed dniem złożenia wniosku rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie nabytym w drodze spadku lub darowizny po ukończeniu 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole ponadgimnazjalnej lub ponad podstawowej z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej oraz w trakcie stacjonarnych studiów, lecz nie dłużej niż do 26 roku życia.
- jest pełnoletnia i w dniu złożenia wniosku nie ukończyła 40 roku życia.
Jednorazowa wypłata kwoty w wysokości 50 tys. złotych stanowi formie premii, tzn. na moment jej wypłaty rolnik nie musi angażować własnych środków finansowych. Zgodnie z kryteriami dostępu, w województwie podkarpackim młody rolnik musi utworzyć gospodarstwo o powierzchni, co najmniej średniej krajowej, tj. 9,91 ha. Musi ono stanowić jego własność oraz musi dostosować się do standardów w ciągu 3 lat prowadzenia po uzyskaniu premii.
    „Renty strukturalne” działanie przeznaczone dla producentów rolnych, którzy zdecydują się na zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej w celu przekazania gospodarstw rolnych następcom lub innym producentom rolnym. Pomoc jest skierowana do rolników będących w wieku przedemerytalnym, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników, którzy zdecydują się na przekazanie posiadanego gospodarstwa rolnego.
Od 30 czerwca 2008 r.  w biurach powiatowych ARiMR   będzie możliwość składania wniosków o przyznanie pomocy  w ramach działania „Renty Strukturalne”.
    „Modernizacja gospodarstw rolnych” działanie którego celem jest wsparcie modernizacji gospodarstw w celu zwiększenia ich efektywności poprzez lepsze wykorzystanie czynników produkcji, w tym wprowadzenie nowych technologii produkcji, poprawę jakości produkcji, a także zharmonizowanie warunków produkcji rolnej z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego, higieny produkcji oraz warunków utrzymania zwierząt.
    „Wspieranie gospodarowania na obszarach ONW” celem działania jest zapewnienie ciągłości rolniczego użytkowania ziemi, zachowania walorów krajobrazowych obszarów wiejskich, utrzymanie zrównoważonego sposobu gospodarowania uwzględniającego, aspekty ochrony środowiska. Płatności ONW mają stanowić rekompensatę za poniesione koszty i dochód utracony w wyniku gospodarowania na tych obszarach. Obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania na terenie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna występują w miejscowościach:  Jelna, Wólka Łętowska, Łętownia, Tarnogóra i Wola Zarczycka.
    „Program rolno-środowiskowy” polega na realizacji określonych działań w ramach pakietów rolnośrodowiskowych. Działania te zmierzają do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz do zachowania różnorodności biologicznej na tych terenach. W celu uzyskania zamierzonego efektu środowiskowego, program rolnośrodowiskowy powinien być realizowany przynajmniej przez kilka lat - dlatego jest to zobowiązanie wieloletnie, w którym przyjęto 5-letni okres realizacji.
Głównym założeniem programu jest promowanie produkcji rolnej opartej na metodach zgodnych z wymogami ochrony środowiska i przyrody.
Działanie „Program rolno środowiskowy” obejmuje 9 pakietów rolnośrodowiskowych:
- rolnictwo zrównoważone,
- rolnictwo ekologiczne,
- ekstensywne trwałe użytki zielone,
- ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000,
- ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000,
- zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie,
- zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie,
- ochrona gleb i wód,
- strefy buforowe.
W każdym pakiecie są warianty rolnośrodowiskowe, których wybór zobowiązuje do realizacji konkretnych szczegółowych zadań określonych w rozporządzeniu.
            „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne”
Celem działania jest powiększenie obszarów leśnych poprzez zalesienie, utrzymanie i wzmocnienie ekologicznej stabilności obszarów leśnych poprzez zmniejszenie fragmentacji kompleksów leśnych i tworzenie korytarzy ekologicznych, zwiększenie udziału lasów w globalnym bilansie węgla oraz ograniczeniu zmian klimatu.
Działanie to obejmuje następujące formy pomocy:
- wsparcie na zalesianie, które pokrywa koszty założenia uprawy zgodnie z zasadami obowiązującymi w krajowych przepisach o lasach (Zasady Hodowli Lasu) oraz jeśli jest to uzasadnione – ochrony przed zwierzyną poprzez grodzenie uprawy,
- premię pielęgnacyjną za utrzymanie nowej uprawy leśnej oraz za ochronę indywidualną sadzonek drzew przed zwierzyną,
- premię  zalesieniową, stanowiącą ekwiwalent za wyłaczenie gruntu z upraw rolniczych.
„Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, oraz „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” są to dwa pokrewne działania mające ułatwić mieszkańcom obszarów wiejskich podejmowanie lub rozwijanie działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem, co wpłynie na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy, a w konsekwencji wzrost zatrudnienia na obszarach wiejskich.
    Rolnicy którzy zdecydują się skorzystać z któregokolwiek z w/w działań mogą liczyć na fachowe doradztwo pracowników Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy w sposób przystępny udzielą wszelkich szczegółowych informacji oraz pomogą wypełnić potrzebne dokumenty.
Należy jednak pamiętać, że sięgając po środki finansowe z UE, gospodarstwo musi spełniać szereg wymogów związanych z ochroną środowiska, dobrą kulturą rolną i warunkami utrzymania zwierząt. Bardzo ważne jest posiadanie atestu na opryskiwacz ciągnikowy oraz uprawnień w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym. Uprawnienia takie można uzyskać na corocznie organizowanych przez Ośrodek Doradztwa kursach, które dzięki dofinansowaniu ze strony Urzędu Gminy stanowią niewielki koszt dla rolnika,a uzyskane uprawnienia są ważne przez pięć lat. Jest to o tyle ważne, że od roku 2009 rozpoczyna się w Polsce okres przejściowy zmieniający zupełnie zasady przyznawania dopłat obszarowych. Płatności będą uzależnione nie powierzchni upraw lecz od tego czy gospodarstwo spełnia tzw. warunki „wzajemnej zgodności” czyli warunki dotyczące ochrony środowiska, warunków utrzymania zwierząt i dobrej kultury rolnej. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają doradcy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego który jest jedyną instytucją uprawnioną przez Ministerstwo Rolnictwa do wdrażania zasad wzajemnej zgodności w gospodarstwach rolnych.

 

Wojciech Michalewski
PODR Boguchwała

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: